Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /nfsmnt/hosting1_1/d/3/d37ceffe-1b89-4f19-a96f-835eee6e55e6/4science.cz/web/application/libs/Nette/loader.php on line 19
Aktivity - 4SCIENCE

[ Aktivity ]

AFO – Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů

AFO se v současnosti řadí mezi nejvýznamnější evropské festivaly v oblasti populárně-vědeckého filmu. Klade si za cíl představovat vědu jako atraktivní, dynamickou a rozmanitou sféru a to pomocí filmů mapujících přírodní, humanitní i sociálně-vědní obory. Do festivalových soutěžních sekcí se každoročně přihlašují stovky dokumentárních filmů a televizních pořadů, tradičně přihlašují své snímky i tak renomované stanice, jako jsou BBC, Discovery Channel nebo National Geographic. Festival všem návštěvníkům předkládá možnost ponořit se do inspirativního prostředí a konfrontovat své názory s předními světovými popularizátory vědy. V minulých ročnících se na festivalu představil například tvůrce legendárního cyklu seriálů Byl jednou jeden život Albert Barillé, světově uznávaný biolog Steve Jones či vyhlášený popularizátor přírodních věd a medicíny, lord Robert Winston. Loňského ročníku se zúčastnil mimo jiné i světoznámý biolog, etnolog, zoolog a autor Sobeckého genu Richard Dawkins. Jedním z hřebů loňského festivalu byla tedy debata biologa Richarda Dawkinse s americkým fyzikem Lawrencem M. Kraussem. Festival probíhá v dubnu v Olomouci a v roce 2016 proběhne již jeho 51. ročník. Více info na www.afo.cz .

Industry meeting

Industry meeting je networkingová aktivita, která každým rokem vrcholí dlouhodobě připravovaným setkáním zástupců audiovizuálního průmyslu, univerzitních vědeckých týmů, audiovizuálních center univerzit a výzkumných ústavů, ale i studentů praktických i teoretických filmových oborů či zástupců tuzemských i zahraničních institucí veřejné správy. Cílem těchto setkání je stimulovat dění na poli populárně-vědeckého filmu a televize pomocí sdílení know-how, hledání nových témat pro filmovou a televizní tvorbu a posilování koprodukčního potenciálu tuzemských a zahraničních produkcí. Setkání mají vytvářet vstřícný prostor ke sdílení odlišných perspektiv, které k problematice popularizace vědy zaujímají různé sféry. Pilotní industry meeting proběhl v rámci AFO48 v roce 2013.

Zahraniční stáže

Networking bude založen mimo jiné na stážích akademických pracovníků a studentů ve světově prestižních institucích popularizujících vědu. Probíhat bude ve formě monitorovacích stáží a stáží předpokládajících praktický podíl na činnosti hostitelské instituce. Jednotlivé stáže si kladou za cíl vytvářet vazby mezi institucemi, jež produkují, či sami přímo využívají populárně-vědecký film. Studenti a akademičtí pracovníci tak dostanou jedinečnou možnost úzce spolupracovat s filmovými přehlídkami a festivaly (např. Pariscience, Imagine Science New York), produkčními a televizními společnostmi (BBC, Windfall Films ad.), ale i institucemi jakými jsou vědecká muzea (Science Museum London), profesní sdružení a další.

Workshopy

Klíčovým cílem workshopů v rámci 4SCIENCE je bezprostřední kontakt studentů a akademických pracovníků se špičkovými odborníky vědecko-popularizační sféry. V průběhu roku i v rámci festivalu AFO budou pozvaní odborníci v rámci workshopů předávat své zkušenosti a představovat progresivní formy komunikace vědy, s důrazem na takové oblasti jakými jsou prezentační schopnosti, dramaturgická supervize televizního pořadu, popularizační publicistika, producentské praktiky ad.  Bližší informace o plánovaných workshopech a masterclass budou průběžně k dispozici v sekci novinek. 

Kolekce populárně-vědeckých filmů

Doplňkovou aktivitou sítě 4SCIENCE je sdílení reprezentativní kolekce populárně-vědeckých filmů s dalšími univerzitami a institucemi v ČR. Cílem je zvyšovat vědomí o potenciálu audiovize ve vzdělávacích i popularizačních procesech. 

Web 4SCIENCE.cz

Web, na kterém se právě nacházíte, má za cíl fungovat jako mezinárodní platforma pro sdílení informací, tištěných materiálů, a nejnovějších filmů a televizních pořadů (sekce READ a STREAM). V sekci FIND uživatelé naleznou přehledný rozcestník institucí z celého světa, podílejících se různými způsoby na popularizaci vědy. Sekce CONNECT (pouze v češtině) má za cíl stimulovat tuzemskou filmovou produkci a nabízí nejen adresář popularizátorů vědy a konzultantů z celého spektra vědeckých oborů, ale představuje i výběr zajímavých vědeckých témat, které se mohou stát předmětem populárně-vědecké audiovizuální tvorby.