Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /nfsmnt/hosting1_1/d/3/d37ceffe-1b89-4f19-a96f-835eee6e55e6/4science.cz/web/application/libs/Nette/loader.php on line 19
O projektu - 4SCIENCE

[ O projektu ]

Co je 4SCIENCE?

Hlavním cílem projektu 4SCIENCE je vytvořit mezinárodní partnerskou síť institucí popularizujících vědu a to především pomocí audiovizuálních prostředků, tedy televizních a filmových produkcí, festivalů, vědeckých muzeí či univerzit a jejich audiovizuálních center. Ideálním přínosem networkingu má být sdílení zkušeností, posílení interakce vědecké oblasti a audiovizuálního průmyslu, prosazení vědy jako důležitého společenského tématu a v neposlední řadě i upozornění na potenciál vědeckého filmu a televizních formátů pro výuku i komunikaci vědy.

Historie Camp 4Science

Historicky první ročník workshopu Camp 4Science se uskutečnil pod hlavičkou AFO a jeho části Industry 4Science v roce 2013. Vybráno bylo celkově pět projektů ze Slovenska, Německa a Estonska. Na tomto čtyřdenním workshopu mohli poprvé tvůrci a producenti vyvíjet a prezentovat své rozpracované projekty populárněvědeckých filmů či pořadů. 

Spolu s Christine Reisen, dlouholetou televizní producentkou evropského kanálu ARTE stála u zrodu workshopu jako kmenová tutorka a vedoucí programu Hana Rezková Křepelková, která v předchozích deseti letech vedla řadu projektů v Institutu dokumentárního filmu a působila jako vedoucí studií kavkazského dokumentárního programu Caucadoc. Mezi tutory prvního ročníku Camp 4Science byla dále i australská producentka Sonya Pemberton, držitelka EMMY a autorka dokumentu Vpich – láska, strach a vakcíny zabývající se problematikou pravidelného očkování dětí či Hledání nesmrtelnosti o substanci, která může zpomalit stárnutí. 

V roce 2014 se přihlásilo již na sedmdesát rozpracovaných projektů, ze kterých vybrali organizátoři sedm, které se zúčastnily již samotného workshopu Camp 4Science. Vedle kmenových tutorů pomáhali zúčastněné projekty vyvíjet i Dinah Lord, britská producentka, držitelka ceny BAFTA a letitá výkonná producentka BBC nebo Gregor Streiber, vlastník a ředitel produkční společnosti Inselfilm, který od roku 2007 produkoval víc než 300 programů pro televizní stanice CDF, ARTE či BBC. Mezi konzultanty byli např. Sue Dando, výkonná producentka kanadská stanice CBC, Alison Leigh, ředitelka World Congress of Science and Factual Producers či Valeria Mellon, producentka v BBC Children, oceněná cenou BAFTA. Workshopu se zúčastnily projekty z Polska, Německa, České republiky, Lotyšska, Estonska, Maďarska a Španělska. Druhý ročník Camp4Science tak díky svým projektům odpověděl např. na otázky, jak vesmírné záření ovlivňuje život na zemi, jak může hudba pomoci v léčbě Alzheimerovy choroby či budou-li vědci schopni naprogramovat budoucího génia.